Reuters’tan Dikkat Çeken Muharrem İnce Analizi: ‘Seçim Sonuçlarını Doğrudan Etkileyecek’

14 Mayıs seçimleri öncesi farklı anket şirketlerinden oy iddiaları gelmeye devam ederken bir analiz de İngiliz haber ajansı Reuters’tan geldi. Anketlerin dayanağıyla yapılan tahlilde Muharrem İnce’nin oy oranının yüzde 10 civarında olabileceği, bu durumun da seçimin ikinci tipinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın lehine olacağı vurgulandı.

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, çekilmesi istikametindeki baskılara karşın 100 bin imza toplayarak adaylığını resmileştirmişti.

‘in Reuters’tan aktardığı bilgiye nazaran, bu durumun muhalefet oylarında bölünme telaşına neden olduğu belirtilen haberde, İnce’nin adaylığının Erdoğan’ın kazanma ihtimalini artırabileceğine dikkat çekildi.

Türkiye’de mart ayında yapılan son anketler Muharrem İnce’nin ortalama oy oranını yüzde 5 civarında gösteriyor. 

Panoramatr anketine nazaran ise İnce’nin oy oranı yüzde 10 düzeyinde.

‘Oylarında düşüş olabilir lakin seçimin ikinci cinse kalmasını engellemez’

Haber ajansına konuşan Panoramatr araştırma şirketi yöneticisi Osman Sert, seçimler yaklaştıkça İnce’nin oy oranında düşüş olabileceğini belirterek ‘Ancak bu türlü bir erime olsa bile bu seçimin ikinci tipe kalmasını engellemez’ dedi.

Analistlere nazaran İnce’ye oy verenlerin büyük çoğunluğu hükümete muhalif olan kısımlardan geliyor.

Muhalefet kanadı, İnce’nin adaylığının seçimi birinci cinste almayı zorlaştırdığını düşünüyor

Reuters’a konuşan muhalefet blokundan üst seviye bir yetkili, İnce’nin adaylığının Erdoğan’ı birinci tıpta yenmeyi zorlaştıracağını söyledi. Lakin birebir yetkili, Muharrem İnce ile Sinan Oğan’a olan takviyenin yüzde 5’e düşmesi halinde birinci turda Millet İttifakı’nın seçimleri kazanabileceği görüşünde.

Yine ajansa konuşan AK Parti’den üst seviye bir yetkili ise, parti tarafından yapılan anketlerde İnce’nin oy dayanağının yüzde 8-9 civarında olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir