Zayıflamak İçin Gittiler, ‘Botoks’tan Zehirlendiler: “Konuşamıyoruz, Yutamıyoruz”

Tuzla’da özel bir hastanede obezite tedavisi için yapılan ‘mide botoksu’ süreci sonrası kötüleşen onlarca hasta, sürecin yapıldığı merkez ile çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Lideri Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, çok sayıda botulizm (botoks zehirlenmesi) olgusu bildirildiğini, bunun bir ‘salgın’ olarak nitelendirilmesi gerektiğini söyledi.

Zayıflama umuduyla İstanbul Tuzla’da özel bir hastanede ‘mide botoksu’ yaptıran onlarca kişi, botoksun yarattığı ve ölümcül tehlikesi olan zehirlenme (botulizm) nedeniyle, süreçten birkaç gün sonra kötüleşerek hastaneye kaldırıldı.

Hastalardan gelen şikayetler üzerine, Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yayınlayarak İstanbul ve İzmir’de iki hastane ile ilgili yasal sürecin başlatıldığını ve mevzunun inceleme altında olduğunu kaydetti. Öte yandan ölümcül botoks zehirlenmesi nedeniyle obezite ve enfeksiyon dernekleri de alarma geçti. Mağdurlar ise İstanbul ve İzmir’de toplam 250’ye yakın hastanın bu durumdan etkilendiğini, kayıt dışı, bozuk botoks eserleri kullanıldığını tez ederek cürüm duyurusunda bulunduklarını açıkladı. 

Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği (TOSS) Lideri Prof. Dr. Mustafa Taşkın merdiven altı eserler yahut yüksek doz nedeniyle hastalarda ölümcül zehirlenmelerin yaşanmış olabileceğini kaydederken, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Lideri Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, bunun bir ‘salgın’ olarak nitelendirilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de mide botoksu süreci yaptıktan sonra Almanya’da zehirlenme belirtileriyle doktora başvuran hastaların akabinde ülkenin en büyük kurumlarından Robert Koch Enstitüsü ise, hastalara yönelik ikaz iletisi yayınladı.

Sağlık Bakanlığı’nın denetlediği ve soğuk zinciri kırılmadan uygun formda koruma edilen markalar ile uygun dozlarda yapılan mide botoksunun aslında inançlı bir süreç olduğunu anlatan TOSS Lideri Prof. Dr. Taşkın, şunları söyledi:

‘Botoksla belli hastalar zayıflatılabilir. Lakin bunun sertifikalı bir doktor tarafından yeterli bir merkezde yapılması gerekiyor. Doktor olmayanlar yapamaz bunu. Endoskopi ve gastroskopi yapan, Bakanlıktan sertifikalı olan doktorların yapması gerekiyor. Biz İstanbul’da yaşadığımız için daha çok buradan haberdarız lakin İzmir, Antalya, Elazığ, her yerde üyelerimiz var. Çok sayıda şikayet var. Yabancılar da var, yani süreci Türkiye’de olmuş, ülkesine gitmiş, ülkesinde hasta olarak yatanlar var. Botoks sonucunun berbat olmasına neden olan durumlardan biri, açgözlülük yapıp ‘Çok yapayım, hastalar çok çabuk kusarak zayıflasınlar’ diye yaklaşanlar. Olağan, uygun bir botoks kullanılsa da, dozunu çok yüksek yapıp hasta erken zayıflasın diye yapanlar var. Hastaya hem eziyet ediyorlar, hasta durmadan kusuyor; hem de elektrolit (vücuttaki vitamin mineral) istikrarları bozuluyor’

KLİMİK Lideri Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz ise bu tipten zehirlenmelerin aslında çok az görüldüğünü ancak çok ölümcül olduğunu vurguladı.

“Aslında şu anda bize gelen şikayetlerden olay sayılarına baktığımızda, Türkiye için geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz sayı, bir yılda gördüğümüz hadise sayısını kat kat aşmış durumda. Biz en az 10 hadise duyduk ancak çok daha fazla olduğu söyleniyor. Bunun aslında bir salgın olarak kıymetlendirilmesi gerekiyor, (tek bir) ortak kaynaktan mı, bunun da araştırılması gerekiyor. Ben bütün meslek hayatım boyunca iki botulizm zehirlenmesi olgusu görmüşümdür. O da besin ile bağlantılı olanlardı. Bu tip bir uygulama ile bağlantılı daha evvel hiç görmedim. Bizim olağanda botulizm hastalığını görme nedenimiz ekseriyetle uygun hazırlanmaya besinlerin içinde bu sporların çoğalarak üremesidir. Bunu da ekseriyetle meskende yapılan konservelerden sonra görürüz’

Botoks zehirlenmesi yaşayan hastalarda erken tedavinin bir an evvel başlanmasının hayati ehemmiyet taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Yavuz, bunun için de antitoksin stoğunun kâfi olması gerektiğini söyledi. Botoks unsurunun kasları felç ederek hastada nefes alamamaya bağlı ölümlere dahi yol açabildiğini belirten Prof. Dr. Yavuz, ‘Öncelikle görme bulanıklığı üzere bir belirti ile başlıyor. Ondan sonra üstten aşağıya gerçek bütün kaslarda gevşemeye neden oluyor bu toksin. Yutma zahmeti , teneffüs kasları etkilendiği için nefes darlığı başlayabiliyor. Aslında mevt de bu nedenle oluyor, hava alamıyor kaslar paralize olduğu için’ dedi.

Tuzla’daki özel hastanede 23 Şubat’ta mide botoksu süreci yaptırdığını ve ondan sonra hayatının kabusa döndüğünü anlatan bir çocuk annesi 41 yaşındaki Nihan Terzioğlu, bozuk fason eser kullanıldığını argüman ederek yaşadıklarını şöyle anlattı:

‘Clinic Obezite ismi altında bir yere başvurdum ve Tuzla’daki hastanede süreç yapıldı. 2 gün sonra görme bulanıklığı başladı. Ayın 26’sında FSM Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdum, 4 gün yatarak tedavi gördüm. Oradan çıktıktan sonra yeniden kötüleştim, sonra sürecin yapıldığı hastaneye getirildim. Bizim servisimizde 46 kişi bu işten ötürü yatıyormuş. Vurulan eser kalitesiz olduğu için mideye yapılan botoks bedene dağılmış. Yatay ve dikey kaslarımızın hepsi felç durumda şu anda. Bir arkadaşımızda mesela diyafram felci oldu. Konuşamıyoruz, yutamıyoruz. İstikrar kaybı var. Şikayetçi olduk, isimli soruşturmalar da başladı esasen. Buradaki hastalar haricinde tamamının 250 kişiyi bulduğu söyleniyor. İzmir’de de yapılan hastalar var. Fason eser; çantayla alınan yani faturalı olmayan eserler olduğu söylendi.’

Mağdurlardan Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan 32 yaşındaki Suzan Akgül ise kilo verme hayalleriyle geldiği Türkiye’den sıhhati bozulmuş biçimde döndüğünü söyledi.

‘Türkiye’ye gittim buradan mide botoksu olmak için. 25 Şubat’ta sürece girdim; sonraki gün geri döndüm bir sorunum yoktu. Süreçten 3 gün sonra görme kaybım başladı. Botoksu sıcak çay içerek bozmamızı söylediler. Akşamına diyeti de bozmamızı söylediler zira botoks midede kalmayıp bütün bedene dağılmış. Nefes darlığım, yutkunma sıkıntım var, yemeği su içerek yutabiliyorum. Yoksa boğazımda kalıyor ve çok aşırı bir halsizlik yaşıyorum. Güçten düştüm. 

32 yaşındayım lakin kendimi 82 yaşındaymış üzere hissediyorum. Herkes cürmü birbirine atıyor. Burada aile tabibine gittim, beni hastaneye sevk ettiler. Botulizm diye bir hastalık var, ona bağlı olabilir dediler lakin bize tam olarak ne yapıldığını, hangi botoksun kullanıldığını, midenin neresine enjekte edildiğini bilmedikleri için; tedavi de uygulamakta zorlanıyorlar. 

O beyefendi (C.T.) bana 28’i akşam saatlerinde bu olayı söyledi. Botoksun bedene dağıldığını söyledi ancak 1 Mart’ta hala mide botoksu yapmaya devam etmişler. 14 gün oldu hala şikayetlerim devam ediyor. Bunun peşini bırakmayacağım. Sağlıklı bir insandım, büyük hayallerle gittim Türkiye’ye zayıflamak istiyordum, daha sağlıklı olalım diye, lakin şu anda büsbütün sağlığımızdan olduk’

Türkiye’de mide botoksu süreci yaptıktan sonra Almanya’da zehirlenme belirtileriyle doktora başvuran hastaların akabinde ülkenin en büyük kurumlarından Robert Koch Enstitüsü ise, hastalara yönelik ihtar iletisi yayınladı.

RKI resmi hesaplarından ‘önemli’ başlığı ile yapılan açıklamada, ‘Almanya’da botulismus hadiseleri, hepsinin ortak noktası Şubat ayı sonunda İstanbul’da mide duvarına botulinum toksini enjekte edilen tedaviler görmüş olmaları. İstanbul’da bu türlü bir tedavi görmüş ve görme, konuşma bozukluğu, ekstremitelerde güçsüzlük (yürümede güçlük) üzere semptomları olan şahıslar tıbbi yardım almalı ve botulinum toksin tedavisi sonucunda meydana gelebilen botulismus mümkünlüğünü belirtmeli’ sözleri dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir