Son Dakika: Depremin vurduğu 11 ilde yapılacak konutların temeli eş zamanlı olarak atıldı

Merkez üssü Kahramanmaraş‘ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzelelerin akabinde 11 vilayette yeni yapıların konutu için harekete geçildi. Kahramanmaraş Belediyesi önünde “Pazarcık Zelzelesi Sonrası 17 bin 902 Afet ve Köy Konutu Birinci Temel Atma Töreni” düzenlendi.

11 vilayette inşa edilecek konutların temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle eş vakitli olarak atıldı. Merasimde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan konutların 1 yıl içerisinde yetiştirileceğini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şu biçimde:

“Kahramanmaraş’ın sevgili edeleri. Hanım kardeşlerim, beyefendi kardeşlerim sizleri selamlıyorum. Başı rahmet, ortası beceri sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan’ı tebrik ediyorum. Sarsıntılarda kaybettiğimiz vatandaşlara Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sellerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim bu mübarek günlerde tutacağımız oruçları kabul eylesin. İnşallah Ramazan’a ulaştığımız üzere Kadir Gecesi ve Bayrama daima birlikte erişiriz. 6 Şubat sarsıntılarında en ağır can ve mal kaybı yaşayan vilayetlerimiz ortasında bulunuyoruz. 2 büyük zelzelenin yanında 20 bin artçı sarsıntılar bile felaketin büyüklüğünü göstermeye kafidir.

“DÖKTÜĞÜMÜZ GÖZYAŞLARINI GELECEĞE SAHİP ÇIKMANIN AHDİNE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Kimi vakit tıpkı 56 Şubat zelzeleleri üzere tabi felaketlerle sarsıldık, kimi vakit haçlı seferlerinden Moğol akınlarına, terör örgütlerinin ihanetlerine kadar direkt varlığımızı maksat alan ataklara uğradık. Yılmadık, çökmedik, teslim olmadık. Tüm terör örgütlerinin başını ezerek sürdürdük. Hudutlara dayanan tacizlere harekatlarla karşılık verdik. Burada işaret ettiği üzere inanç ve iradeyle kuralların zorluğuna aldırmadan vatanımıza sahip çıktık. Sarsıntı yıkıntılarının altında kaybettiğimiz canlar için döktüğümüz gözyaşlarını geleceğe sahip çıkmanın ahdine dönüştürüyoruz.

“DAHA BÜYÜK AMAÇLARA ULAŞACAĞIZ”

Yıkılan her binamızı yine yaparak kentlerimizi inşa ve ihya ederek adım adım Türkiye Yüzyılı’na yürüyoruz. Zelzele felaketi karşısında da birebirini yapacağız. Onlara layık olmak için daima birlikte daha çok çalışacak, daha uygun gayret edecek, daha büyük amaçlara ulaşacağız. 14 Mayıs’a da bu türlü hazırlanacağız.

“BİRİLERİNİN NİFAK TOHUMLARI EKMESİNE ALDIRMAYIN”

Dünyanın krizden krize sürüklendiği periyotta lakin bu formda ayakta kalabilir, hak ettiğimiz aydınlık geleceğe ulaşabiliriz. Sarsıntı canımızı yakmış olabilir bu felaket uğraş azmimizi başarma irademizi Türkiye Yüzyılı’nı gerçekleştirme kararlılığını asla elimizden alamayacaktır. Siz birilerinin buralara gelip umutlarını söndürmeye çalışmasına, nifak tohumları ekmesine bilhassa katiyen aldırmayın. Bu devlet sarsıntı felaketinin yaralarını sarmaya da büyük güçlü Türkiye maksadını gerçekleştirmeye muktedirdir.

“KALICI KONUTLARIN İNŞASINA BAŞLADIK”

Depremin 45’inci gününde arama kurtarma faaliyetlerini tamamlamış, hasar tespitte sona gelmiş, enkaz kaldırmada kıymetli uzaklık kat etmiş, kalıcı konutların inşasına başlamış durumdayız. Dünyada Türkiye’den öbür böylesine büyük alanda bir felaket karşısında bu kadar kısa müddette toparlanıp inşa kademesine gelecek diğer ülke yoktur. Bizim farkımız devlet ve millet el ele vererek her türlü zorluğun üstesinden gelme kabiliyetine sahip olmamızdır.

“2.5 MİLYON İNSANIMIZA HİZMET VERİYORUZ”

Van, Bingöl, Kütahya, Antalya, İzmir’de biz bunu yapmadık mı? Daha ne diyeyim. Nerede zelzele, yangın varsa hepsinde de Kastamonu’ya varıncaya kadar afetlerin üstesinden biz geldik. Sarsıntı bölgesinin her yeri üzere Maraş’ta da enkaz kaldırma, süreksiz barınma merkezleri ve kalıcı konutların inşasını eş vakitli olarak yürütüyoruz. 525 bin çadır, 32 bin konteyner buldu. Mayıs ayına kadar inşallah 100 bin konteynere ulaşmış olacağız. 2.5 milyon insanımıza hizmet veriyoruz.

“ACİL YIKILACAK BİNA SAYIMIZ 56 BİNİN ÜZERİNDE”

Esnaf ve sanatkarlarımız için binlerce dükkandan oluşan konteyner çarşılar tertip ediyoruz. Afşin’e yeni OSB kuruyoruz. Birebir halde çiftçi ve üreticilerin ziyanları için mazot, gübre, yem ve su eserleri dayanağı için her türlü adımı atıyoruz. Zelzelenin merkezi Kahramanmaraş’ta yıkık, acil yıkılacak bina sayımız 56 binin üzerindedir. Felaketten sonraki ikinci haftada kalıcı konutların inşası için adımları atmaya başladık.

“1 YIL İÇİNDE 650 BİN KONUTU YAPACAĞIZ”

1 yıl içinde 319 bin konut ve köy meskeni, toplamda 650 bin konutu yapacağız. Taban etüdü başta olmak üzere çabucak ihaleleri yapıp mukaveleleri imzaladık, inşaat basamağına geçtik. Bugüne kadar 40 bin 104 konutun ve 6232 köy meskeninin inşasına ait ihale yaptık. Kahramanmaraş’ta 77 bin 57 afet konutu, 30 bin 310 köy konutu inşa etmek için kolları sıvadık. Bu sayılar hala süren tespit çalışmalarının sonuçlarına nazaran artabilecektir.

“DEPREMİN YARALARINI KISA MÜDDETTE SARACAĞIZ”

Kahramanmaraş’ta 7353 konut ile 620 köy meskeninin bugün temelini atıyoruz. Öbür vilayetlerle birlikte 18 bini buluyor. Zemin+3 ya da 4 katı geçmeyecek biçimde muhtaçlıkları karşılayacak biçimde yapıyoruz. TOKİ, Emlak Konut’la 20 yılda 1 milyon 180 bin konutu ve 3,3 milyon kentsel dönüşüm projesini yapmışsak, zelzele, sel ve yangın afetlerinde ortaya çıkan hasarı nasıl kısa müddette telafi ettiysek bu sarsıntının yaralarını da kısa müddette saracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir