Pervin Buldan, isim vermeden TİP’i eleştirdi: Kafa karışıklığı yaratanlar var

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), İstanbul Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda Bahar Şenliği düzenledi. Burada konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Lideri Pervin Buldan, “Yeşil ve Sol parti dışında atacağınız her oy AKP’nin işine fayda bu bu türlü bilinsin, bu türlü algılansın. İttifak içerisinde öbür partilere verilen oylar İttifak’a yazılmaz. Her partinin kendi hanesine yazılır” dedi.

Etkinliğe, Buldan’ın yanı sıra, Musa Piroğlu, Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili adayları Sırrı Süreyya Başkan, Özgül Saki, Dersim Dağ, Kezban Konukçu, Kerem Fırtına, Hakan Öztürk de katıldı.

Pervin Buldan, “Bugün 23 Nisan. Bugün çocuklarımız yeni bir bayram havasında kutlamıyor. Bu ülkede çocukları keyifli değil. Huzurlu değil. İnançla bakacağı bir gelecek yok. Çocuklar istismar ediliyor. Fabrikalarda çalışmak zorunda kalıyor. Bu iktidar çocuklara 21 yıldır yaşattığı şey budur. Çocuklara hoş yarınlar armağan edeceğiz. 23 Nisan tıpkı vakitte parlamentonun açılışı. Bu iktidar egemenliği milletten halktan çalan bir iktidardır. Bu iktidar halkın geleceğini karartan bir iktidardır” dedi.

‘FAŞİZME KARŞI YEŞİL SOL OLARAK GELİYORUZ’

Buldan, “Tüm Türkiye halklarına kelam veriyoruz. Yarınlara huzurlu bir gelecek armağan edeceğimize kelam veriyoruz. Değiştirmek ve dönüştürmek için geliyoruz. Onların hukuksuzluklarına, gaspına ve faşizmine karşı Yeşil Sol olarak geliyoruz. Bu değişimi gerçekleştirenler sizlersiniz. Amedliler, Serhadlılar, Botanlılardır. Kürtler, Süryaniler, Ermenilerdir. Bu iktidarı biz bayanlar göndereceğiz. Artık 14 Mayıs tarihine çok az bir vakit kaldı. Bu iktidarın gidiş tarihi olacak. Artık diyorlar ki gitmeyecekler. Oylarımızı çalacaklar diye beşerler huzursuz ve karamsar. İstanbul seçimlerinde herkese hatırlatmak isterim. İstanbul’u o denli bir terk ettiler ki artlarına bile bakmadılar. Artık 14 Mayısta o denli bir fark atalım ki artlarına bile bakmadan gitsinler. Bu mevzuda İstanbul’a güveniyoruz” tabirini kullandı.

‘HEDEFİMİZ 100 MİLLETVEKİLİNİN ÜZERİNE ÇIKMAK’

“21 yıldır zulümden faşizmden hukuksuzluktan diğer hiçbir şey getirmediler” diyen Buldan, “Getirdikleri inkar, savaş siyasetleri, artırımlar oldu. Gençlere zulüm oldu. Artık onların zulmüne, adaletsizliğine karşı demokrasiyi adaleti, barışı, huzuru, kesinlikle sizlere armağan edeceğiz. 21 yıldır bu ülkeye yönetemediklerini herkes görüyor. Gitmemek için direniyorlar fakat biz göndermek içi direniyoruz. Her türlü kumpası önümüze koydular. Kobanê kumpas davasını açtılar. HDP kapatma davası açtılar. Yeşil Sol’un rengini Türkiye’nin her yerine yaymaya dalgalandırmaya gidiyoruz. Yarın Hakkari’ye gidiyorum. 3-0 yapmak için gidiyoruz. Gayemiz 100 milletvekilinin üzerine çıkmak. Şayet bunu yapabilirsek bundan sonra parlamentoda hiç bir yasa ve kanunun bizim onayımız olmadan geçmeyeceğini herkesin yeterli bilmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘TEK ADRESİNİZ YEŞİL SOL’

“Ancak kimi baş karışıklarını yaratanlar var” diyen Buldan kelamlarına şöyle devam etti: “İttifaklar ismine seçimlere giriyoruz. Bizim de bir ittifakımız var. Emek ve Özgürlük İttifakı. Başımız gözümüz üstünde yeri var. Lakin Yeşil ve Sol parti dışında atacağınız her oy AKP’nin işine fayda bu bu türlü bilinsin, bu türlü algılansın. İttifak içerisinde diğer partilere verilen oylar İttifak’a yazılmaz. Her partinin kendi hanesine yazılır. Öbür partiler size bir farkımız yok. Bize de verirsiniz kazanırız diyenlere sakın aldanmayın. Güvenmeyin. Tek adresiniz var. Yeşil Sol’dur. Öteki adresimiz yok.”

Buldan, kelamlarını şöyle noktaladı: “Toplumsal barışın ne kadar gereksinim olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu ülkede o denli bir hava yarattılar ki beşerler bir üniteye düşman gözüyle bakıyor. Bunlar iktidar kaybetmemek ismine o denli bir kutuplaşma yarattılar ki beşerler bir birinden nefret ediyor. Bu seçim süreci demokratik bir süreç olmalı. İki tane oy kullanacağız. Bir oy faşizmi geriletmeye, başka oy Yeşil Sol’a sevgili arkadaşlar. Ben istanbul halkına güveniyorum. İstanbul’da Yeşil Sol birinci olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir