Kuduz köpeğin ısırdığı çocuğun köyünde başıboş köpekler korku saçıyor

Adilcevaz ilçesine bağlı Göldüzü köyünde yaklaşık 10 gün evvel sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan P.E. (10) ve M.E. (12) yaralanmıştı.

Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesine sevk edilen 2 çocuğa yapılan tetkikler sonucu M.E.’de kuduz teşhisine rastlanmazken, kuduz belirtileri gösteren 10 yaşındaki P.E.’nin ise birinci iki testinin negatif çıktığı lakin üçüncü testte virüse rastlandığı bildirildi. P.E.’nin durumuna ait Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Bülent Cengiz’in açıklama yapmıştı. Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı veteriner doktorlar, belediye çalışanları ile ilçe merkezi ve köyde bulunan sokak hayvanlarına kuduz aşısı yapılırken Elazığ Veteriner Denetim Enstitüsü grupları tarafından da bölgede denetleme yapıldı.

Olayın akabinde 600 haneli Göldüzü köyünde başıboş gezen sokak köpekleri, köy halkının kaygılı düşü olmaya devam ediyor. Sokaklara dökülen çöplerde yiyecek arayan başıboş köpekler ise okul etraflarında gezerek köy halkına ve çocuklara kaygı saçıyor. Başıboş gezen köpeklerden korkan birtakım aileler çocuklarını okula göndermezken kimi aileler ise okul servisleri ile çocuklarını okula gönderiyor. Köy halkı mevzu ile ilgili yetkililerden yardım isterken çocuklar ise dehşetten okula gidemediklerini söyledi.

“ÇOCUKLAR KÖPEKLERİN ENDİŞESİNDE OKULA GİDEMİYORLAR”

Çocukların dehşetten okula gidemediğini lisana getiren Göldüzü köyü muhtarı Halis Uruçlu, köydeki okul servislerinin sayısının arttırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu olaydan sonra Kaymakam ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden takımlar gelerek sokak köpeklerine aşı yaptılar. Herkesin kendine mukayyet olması gerekiyor. Elazığ’dan gelene takımlara de bu olayı anlattık. Yaralanan çocukların durumunu anlattık. Etraftaki köpekler çok fazla. Köyde birtakım boş konutlar var. Bu meskenlerde de köpek dolu. Sokak köpekleri köyde tek bir tavuk bırakmadılar. Çocuklar köpeklerin endişesinde okula gelip gitmiyorlar. Köyümüz 600 haneli ve bizim köy de çok dağınık. Konutlar ortasında 2 kilometre ara var. Bundan ötürü çocuklar köpeklerin kaygısından gelip gidemiyorlar. Çok geniş bir köydür. Okul için servislerinin de arttırılması gerekiyor ki herkes okula gitsin” diye konuştu.

“BİZİM CİĞERİMİZ YANDI DİĞERİNİN CİĞERİ YANMASIN”

M.E.’nin dedesi Yılmaz Erçetin, umutlu bir formda torununun sıhhatine kavuşmasını temenni ederek, “Torunumu 20 gün evvel köpek ısırmıştı ve bize söylemedi. Bizim konut ile torunumu köpeğin ısırdığı yer ortasında 2 buçuk kilometre uzaklık var. Orada çocuklar ile oyun oynamışlar. Artık köpek nasıl ısırmışsa onu bilmiyoruz bize söylemedi. Ortadan aşikâr bir vakit geçtikten sonra bana gelip ‘dede kolum kaşınıyor’ dedi. Çabucak o gece acile götürdüm. Konuta geldik bir daha kolum kaşınıyor deyince bu kere çocuk hekimine götürdüm. Çocuk hekimi baktı dedi ‘bunu Hacettepe’ye kaldıracağız. Çabucak ambulans istedi. Ambulansla torunum Ankara’ya kaldırıldı. Şu anda durumu Allah’a kalmış, Allah’tan umut kesilmez. İnşallah yeterli olur. Yurt dışından ilaç getirilmiş. Dünden beri o ilacı veriyorlar. Yetkililerden yalnızca bu köy için servis istiyoruz. Köyde şu an 3 tane okul servisi var. 3 tane servis toplamda 45 öğrenciyi alıyor. Ancak servis ne kadar fazla olursa o kadar muteber olur. Bizim ciğerimiz yandı oburunun ciğeri yanmasın” halinde konuştu.

Çevre köylerde de tehlikenin sürdüğünü belirten P.E.’nin dedesi Cemal Orak ise, “Bizim çocuklar köpeklerin kaygısından okula gidemiyorlar. Bizim daima mazot almaya imkânımız yok. Otomobille götürüp getiremiyoruz. Devlet buna bir el atsın. Benim iki tane köpeğim var aşısız. Torunum bugün geliyor lakin durumu hakkında bizim bir bilgimiz yok. Lakin öteki çocuğun durumu berbat. Devlet bize bir yardım etsin” sözlerini kullandı.

“KÖPEKLER BİZİ KOVALIYOR”

Köpeklerden çok korktuğunu ve yetkililerden yardım istediklerini tabir eden Menderes Uruçlu isimli çocuk da, “Arkadaşlarımızdan ötürü çok üzgünüz. Köyde servis yok. Gereğince servis olmadığından ötürü köye servis istiyoruz. Yaralanan bir çocuk benim amcamın oğlu onu ikisinin durumu düzgün birisinin durumu çok makûs, çok korkuyorum yani köpekler çok. Toplanmasını istiyoruz sayın valimizden. Okula gelemiyoruz. Zira bunlar köpekler bizi kovalıyorlar” diye konuştu.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir