Kocaeli’ne Mavi Bayrak ödülü

KOCAELİ (İGFA) – Uluslararası Etraf Eğitim Vakfı (FEE) tarafından koordine edilen ve Türkiye temsilciliği Türkiye Etraf Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yürütülen “Mavi Bayrak Programı” kapsamında toplumda etraf farkındalığı yaratmak üzere çalışmalarını yürüten TÜRÇEV, 30 yıllık süreçte birlikte çalıştığı kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketlerini vermek üzere bir ödül merasimi düzenledi.

Ankara’da gerçekleştirilen merasimde, ödül plaketi verilen kurumların başında, Dünya Turizm Örgütü’ne nazaran dünyada en çok bilinen ve kabul gören turizm eko-etiketi olarak Mavi Bayrak Programı’nın ülkemizde başlangıcından bu yana takviye olan kuruluşlar geldi. Programda 9 Mavi Bayrağın dalgalandığı Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi’ne Mavi Bayrak En Uygun Etraf Eğitim Aktiflikleri Heyeti tarafından “En Uygun Etraf Eğitim ve Bilinçlendirme Etkinlikleri” mükafatı verildi. Kocaeli Büyükşehir, etraf alanındaki eğitim faaliyetleriyle böylelikle 3 yıl üst üste birebir mükafata layık görüldü.

KOCAELİ’DE 9 MAVİ BAYRAKLI PLAJ

“Mavi Bayrak Programı” kapsamında 2012 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, her geçen sene Mavi Bayraklı Plaj sayısını arttırarak bu hususta sürdürülebilirliği sağladı. Kandıra Cebeci, Bağırganlı, Kerpe, Kumcağız, Miço Koyu Bayanlar, Kovanağzı ve Seyrek halk plajlarıyla Karamürsel Altınkemer ve Ereğli Kumyalı halk plajları olmak üzere 9 plajımız 2023 yılı için “Mavi Bayrak” ile ödüllendirilmişti. Öte yandan kelam konusu 9 adet plaja yönelik 2024 yılı için de Mavi Bayrak Ödül müracaatında bulunuldu. Ödül almaya hak kazanan plajlar TÜRÇEV tarafından mayıs ayında kamuoyu ile paylaşılacak.

“EN GÜZEL ETRAF EĞİTİM ETKİNLİKLERİ”

Mavi Bayrak Ödülü’nün korunması, bulunduğu yöresinde çevresel bilinçlenmenin artmasına bağlı olmakla birlikte, kriterler ortasında bulunan etraf eğitimi ve bilinçlendirme etkinliklerinin tesirli ve yanlışsız bir halde yapılmasını temin etmek hedefiyle Mavi Bayrak müracaat belgelerine etraf eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri de ekleniyor. 2001 yılından bu yana her yıl Mavi Bayrak müracaat belgeleri içerisindeki etraf eğitim aktiflikleri ek belgesinin değerlendirmesi, TÜRÇEV tarafından koordine edilen Mavi Bayrak En Güzel Etraf Eğitim ve Bilinçlendirme Aktiflikleri Heyeti tarafından yapılıyor.

Uluslararası heyet tarafından 2023 yılı için gerçekleştirdikleri etraf eğitim etkinliklerinden dolayı yapılan değerlendirmeler sonucunda Mavi Bayrak En Güzel Etraf Eğitim ve Bilinçlendirme Aktiflikleri mükafatlarını almaya hak kazanan plajlar açıklandı.

KOCAELİ’YE ÜST ÜSTE ÜÇ YIL ÖDÜL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yapılan değerlendirmede 2023 yılı içerisinde yaptığı etraf eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında Mavi Bayrak En Yeterli Etraf Eğitim Aktiflikleri Heyeti tarafından “En Güzel Etraf Eğitim ve Bilinçlendirme Etkinlikleri” mükafatını kazandı. Kocaeli Büyükşehir, bu mükafatı Plaj Kategorisinde 551 plaj içerisinden almayı başardı. 2021 ve 2022 yıllarında ülkemizde Mavi Bayrak mükafatı alan plajlar ortasında yürüttükleri etraf eğitim etkinliklerinin kıymetlendirilmesi sonucunda “En Âlâ Etraf Eğitim Etkinlikleri” mükafatını almaya hak kazanan plajlar ve belediyeler ortasında tekrar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yer almıştı. Böylelikle Kocaeli Büyükşehir, üç yıl üst üste kelam konusu mükafata layık görülerek bu bahiste büyük bir muvaffakiyete imza attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir