Kerpe’nin saklı hazinesi bulundu

Helenistik devirden beri bereketli iklimi, doğal ve ağır ağaç yapısıyla bilinen, Helen lisanında “çanak, çömlek, testi, küp” manasına gelen “Kalpe”, şimdiki ismiyle Kerpe, her devirde öne çıkan ticari bir merkez oldu.

Ege ve Akdeniz’de bulunan Helenistik devir krallıklarının odun sağladığı, Roma, Bizans devirlerinde de faal ticari hayatına devam eden liman, Osmanlı devrinde hem Karadeniz’in Anadolu’ya açılan kapısı oldu hem de İstanbul’un gereksinimlerinin karşılandığı bir dağıtım ve üretim alanı haline geldi.

Koyun kuzeydoğu ucunda bir kısmı karada olan Antik Kalpe Limanı’na ilişkin mendirek kalıntılarının büyük çoğunluğunun su altında bulunması nedeniyle bölgede 2020’de su altı hafriyat çalışmaları başlatıldı.

Karadeniz kıyılarında yapılan birinci bilimsel su altı hafriyatı olma özelliği taşıyan çalışma, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü onayıyla Kocaeli Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kocaeli Müze Müdürlüğü tarafından yürütüldü.

GEÇMİŞİN İZLERİNE RASTLANDI

2 bin metrekarelik bir alana dağılmış kalıntılara ulaşmak için dalış yapan gruplar, karadan 80 metre uzakta, 4 metre derinlikte geçmişin izlerine rastladı. Antik limana ilişkin 2 mendirek kesimi bulan takımlar, en çok amfora (iki kulplu, antik periyoda mahsus çömlek) kalıntılarıyla karşılaştı.

Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesine yayılan seramiklerin Kerpe Limanı’nda bulunması kentteki ticari hareketliliğin ispatı olarak gösterildi.

Fiziki özellikleri, hangi periyoda ilişkin olduklarının saptanmasına imkan sağlayan amforaların en erken tarihlisinin milattan evvel 4. yüzyıl, en geç tarihlisinin ise milattan sonra 12. yüzyıla ilişkin olduğu belirlendi. Eserler ortasında en çok geç Roma yapıtlarına rastlandı.

Su altı hafriyat çalışmalarında, kale kalıntıları, limanın gündelik hayatına dair seramikler ve 4 bölgede batıklar da bulundu.

KOYA DEMİR ATILMAYACAK

Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, bölgedeki ağır kültür varlığını göz önüne alarak, Kerpe Koyu’nu 1. derece arkeolojik sit alanı ilan etti.

Karar doğrultusunda, alanda inşaat çalışması yapılamayacak, gemi, tekne üzere deniz taşıtları çapa, demir ve ağ atamayacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir