“İstiklal Marşı’mız ecdadımızın mirasıdır”

KOCAELİ (GFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü nedeni ile bir bildiri yayınladı. İstiklal Marşı’mızın ecdadımızın bağımsızlık ve özgürlüğü uğruna vermiş olduğu onurlu gayretinin bir destanı olduğunu söz eden Büyükakın ” Bu destan ki, “Korkma” ile başlayan “İstiklal” ile süregelen dünyaya haykırışımızdır” dedi.

Başkan Büyükakın yayınladığı bildiriyle İstiklal Marşı’nın kabulünün 103. yılını kutladı. Lider Büyükakın kelamlarına şöyle devam etti” İstiklal Marşı’mız hür yaşamayı şiar edinmiş bir milletin, vatan uğruna yapabileceklerinin hududu olmayacağının göstergesidir. Tarihten silinmek istenen bir milletin hangi pahalara sarılarak istiklal uğraşını kazandığını gösteren, adeta yaşatan tarihi bir eser niteliğindedir. Bu nedenle İstiklal Marşı’nı sevmek vatanını sevmek demektir.

Mehmet Akif, Ulusal Marşı’mızı yazarak kalplerimizdeki var olan vatan ve millet sevgisini açığa çıkartmıştır. Akif’in mısralarının gücü, bizleri bu toprağa bağlayan köklerin sağlamlığıdır. Bu manada Mehmet Akif Ersoy, bir mihenk taşı üzeredir. Vatan şairimizin ulusal marşta da belirttiği üzere, Türk milleti güçlüdür. Bu değer biçilmez güç sayesinde ulu bayrağımız her vakit gönderlerde olacaktır.

Bu his ve niyetlerle İstiklal Marşımızı yazan ustayı ve yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklal gayretimizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum. Akif’in belirttiği üzere “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” Lakin Mehmet Akifler daima olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir