‘İnsanların ölmesi mi bekleniyor?’

Geçtiğimiz günlerde binlerce balık ve arı vefatlarına neden olan Ceyhan Irmağı’ndaki kirliliği yerinde gören CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı vazifeye çağırdı.

Ceyhan Irmağı’nda incelemelerde bulunan Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, atık ve kirlilik nedeniyle tarım yerlerinin de tehlike altında olduğunu vurguladı.

Dr. Şevkin, kirlilik nedeniyle balık ve arı ölümlerinin yanı sıra kimi kuş cinslerinin de öldüğünü, ayrıyeten ziraî sulamada kullanılan ırmak suyunun tarım yerleri, eserler ve münasebetiyle beşerler için de büyük tehlike saçtığını lisana getirdi.

“BAKANLIK SÜREÇ YAPMIYOR”

Kahramanmaraş Göksun’dan başlayıp İskenderun Körfezi’ne kadar uzanan 509 kilometrelik Ceyhan Irmağı’nın Türkiye’nin en değerli akarsularından biri olduğunu lisana getiren Dr. Şevkin, “Ceyhan nehri endüstriyel atıklarla maalesef yol boyunca katledilmektedir.

Ceyhan ırmağı üzerinde balık ve arı vefatları gerçekleşmiştir. Birtakım kuş çeşitlerinin öldüğü görülmüştür. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı daha evvel mecliste misyona davet etmiş olmamıza karşın ırmaktaki kirlilik devam ediyor.

Müsilaj gibisi ve simsiyah akan bir nehirle karşı karşıyayız. Bakanlığı, endüstriyel atıkları, zehirli atıkları ırmağa boşaltanlarla ilgili süreç yapmaya ve misyona davet ediyoruz” diye konuştu.

“MÜSİLAJ GİBİSİ KÖPÜK VAR”

Müsilaj gibisi köpüklerin oluştuğu ve simsiyah akan ırmağın etrafının tarım yerleriyle dolu olduğunu, münasebetiyle kirliliğin eserleri ve insanları da tehdit ettiğini kaydeden CHP’li Dr. Şevkin, “Nehrin etrafında hem tarım yapılıyor hem diğer bitki örtüleri de var. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın devreye girmesi için illa ki insanların mı ölmesi gerekiyor? İnsanların ölümü gerçekleşmeden bakanlığı bir kez daha vazifeye davet ediyor, bu bahse müdahale etmeye bekliyoruz” dedi.

SORU ÖNERGESİNE KARŞILIK VERİLMEDİ

Daha evvel de Ceyhan ırmağındaki atık kirliliğine dikkat çeken CHP’li Dr. Şevkin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi de sunmuştu. Irmaktaki kirliliğin devam ettiğine işaret eden Dr. Şevkin, bakanlıktan henüz bir karşılık gelmediğini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir