DSÖ ve Çin’den olağanüstü Covid-19 toplantısı

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 30 Aralık’ta DSÖ ile Çin ortasında üst seviye iştirakli bir toplantı gerçekleşti. Görüşmede, Çin’de Covid-19 hadiselerinde artış, mevcut salgın durumu hakkında daha fazla bilgi talebi ile DSÖ’nün daha fazla uzmanlık ve dayanağının sunulması üzere hususlar gündeme geldi.

Çin Ulusal Sıhhat Kurulu ve Ulusal Hastalık Tedbire ve Denetim İdaresi’nden üst seviye yetkililer, DSÖ’ye Çin’in salgınla gayret, varyantların izlenmesi, aşılama, klinik bakım, irtibat ve Ar-Ge alanlarındaki stratejisi ve aksiyonları hakkında bilgi verdi.

DSÖ, Çin’den hadiselere ait dataları tekrar sistemli olarak spesifik ve gerçek vakitli olarak aktarmasını, virüs numunelerinin DNA dizilimi, hastaneye yatışlar dahil olmak üzere hastalığın tesiri üzerine datalar, ağır bakım ünitesine kabuller, vefatlar, bağışıklık ve başta 60 yaş üzeri nüfus olmak üzere aşılama durumuyla ilgili bilgileri talep etti.

ÇİN’E TAKVİYE SAĞLAYACAK

DSÖ yetkilileri, daha yüksek risk altındaki bireyleri, önemli hastalık ve vefat riskine karşı korumak için aşılama ve hatırlatma dozu aşılarının kıymetine değindi. Çin’e virüsün DNA dizilimi, klinik idaresi ve tesir değerlendirmesi güçlendirmesi tarafında davette bulunan DSÖ, bu alanlarda Çin’e dayanak sağlamaya istekli olduğunu da belirtti.

DSÖ, Çinli bilim insanlarını, örgütün Covid-19 uzmanlık heyetlerine daha aktif katılmaya da davet etti. DSÖ yetkilileri, Çin ve global toplumun yanlışsız risk değerlendirmeleri oluşturması ve tesirli cevaplar bildirmesine yardımcı olabilmek için takibin ve vaktinde bilgi paylaşımının ehemmiyetine de değindi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir