Cinsel istismar davasında çocuğa 8 yıl 4 ay hapis cezası

17 yaşındaki A.E., 3 yıldır Birdal Doğan tarafından istismar edildiği gerekçesiyle babasına ilişkin ateşli silahla Doğan’ı geçen yıl öldürdü. A.E.’ye, tutuksuz yargılandığı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından evvel müebbet, sonra ‘tahrik altında öldürme’ ve ‘iyi halden’ 8 yıl 4 ay mahpus cezası verildi.

Çocuğun avukatı Sinan Erdağı, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, kararı beklemediklerini söyledi.

İLK DURUŞMADA ÖZGÜR BIRAKILDI

DHA’nın haberine nazaran, Arpaçay ilçesine bağlı Kardeştepe köyünde 1 Mart 2022 tarihinde meydana gelen olayda, Şehit Engin Yılmaz Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi A.E., köy meydanındaki çeşmede hayvanları sularken, istismar edildiği argümanıyla Birdal Doğan’ı babasına ilişkin ateşli silahla vurdu.

Doğan, olay yerinde hayatını kaybetti. Olay sonrası gözaltına alınan A.E., tutuklandı. Hakkında 12 yıl mahpus cezası istemiyle dava açılan A.E., Kars 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 Temmuz 2022’de görülen birinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakıldı.

A.E. tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı. Kars 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Cumhuriyet Savcısı mütalaasında A.E.’nin ‘haksız tahrik altında taammüden adam öldürme’ hatasından cezalandırılmasını talep etti.

‘3 YIL BOYUNCA TACİZE UĞRAYIP KURKUYLA YAŞAYAN BİR ÇOCUK İÇİN FAZLA BİR CEZA’

Azra E. ise mahkemede yaptığı savunmasında evvelki tabirlerini tekrar ederek, tacizler nedeniyle eğitim hayatının yarıda kaldığını belirtti. A.E.’nin avukatı Sinan Erdağı ise savunmasında, çocuğun uzun müddettir maktul tarafından istismar edildiğinin ispatları ile ortada olduğunu, müvekkili kaçırarak evlenmek üzere tertip yaptığının şahit anlatımları ile ortaya konulduğunu tabir etti.

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan avukat Erdağı, şunları söyledi: “Bugün buradaki sonuç mahkemenin tüzel değerlendirmesidir. Vakit zaman bizim niyetimizden farklı kararlar çıkmakta. Bu cins kararlarda istinaf ve Yargıtay yolu mevcuttur. Beklediğimiz bir karar değildi. Aslında çok daha güzel bir karar bekliyorduk biz. Burada savunmalarımız da bunun üzerineydi. 14 yaşından beri tacize uğrayan bir çocuğun fiziki ve kelamlı tacizlere, daima dehşet altında yaşayan bir çocuğun taammüden bu kabahati işlemediği, endişe ve panikle bu cürmü işlediği istikametinde savunmalarımız vardı.

Sayın mahkeme tahrik altında olayın gerçekleştirdiğini kabul ederek nihayetinde 8 yıl 4 ay ceza verdi. A.E. hakkında bir tutuklama kararı verilmedi. Bundan sonra üst seviye yargı makamlarında evvel Bölge Adliye Mahkemesi’nde gerekirse de Yargıtay’da bu noktadaki savunmalarımızı ileri sürerek daha hakkaniyete uygun karar için uğraşlarımıza devam edeceğiz. Tabi burada bugün verilen karar toplum vicdanını yaralayacak bir karardır.

Bazen evraktaki yansımalarıyla toplumdaki yansımaları tıpkı olmayabilir kararların, kanıtların takdirinde vakit zaman farklı fikirler hukuk topluluğunda olabilir. Bunları da biz hürmetle karşılamaktayız lakin toplum vicdanını yaralayan 3 yıl boyunca tacize uğrayıp dehşet içinde yaşayan bir çocuk için de fazla bir ceza olduğunu düşünüyoruz. Lakin bu yanlışında ileriki yargı etaplarında düzeltileceğine inancımızı da müdafaaya devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir