Bernie Sanders, seçimlerde Biden’ı destekleyecek: ‘İhtiyacımız olan son şey Trump’

ABD Başkanı ve Demokrat Partili siyasetçi Joe Biden’ın 2024 Başkanlık seçimlerinde tekrar aday adayı olacağını resmi olarak açıklamasının akabinde Vermont Senatörü Bernie Sanders, lider adayı olmayacağını, bunun yerine Biden’ın tekrar seçilmesini destekleyeceğini açıkladı.

2020 Başkanlık seçimleri öncesinde Demokrat Parti’nin aday adayları ortasında yapılan ön seçimlerde Biden’ın rakibi olan Sanders, ABD basınına yaptığı açıklamada, ‘Başkan’ın yine seçildiğini görmek için yapabileceği her şey yapacağını’ söyledi. Bernie Sanders, “Bu ülkenin muhtaçlığı olan en son şey, Amerikan demokrasisinin altını oyan, bayanların seçme hakkını elinden alan, silahlı şiddet krizini, ırkçılığı, cinsiyetçiliği ya da homofobiyi ele almayan bir Donald Trump ya da diğer bir sağcı demagog” dedi.

‘İŞÇİ SINIFI İÇİN GAYRET EDECEĞİNDEN EMİN OLACAĞIZ’

“İnsanlar yapmak istediklerini yapacaktır” diyen Bernie Sanders, “Joe Biden’ın Demokrat Parti adayı olacağını düşünüyorum. Ve benim işim ve bence ilerici hareketin işi, ayağa kalkıp bu ülkenin personel hududu için çaba ettiğinden ve hiçbir şeyi cepte görmediğinden emin olmak” tabirlerini kullandı. Bir daha lider adayı olmayacağının da sinyalini veren Sanders, “Başkan adayı olmak olağanüstü bir tecrübe. Ben bundan çok keyif aldım; umarım, Amerikan siyasetinin tabiatında bir tesir yaratabilmişizdir” tabirlerini kullandı.

TRUMP: ADAY OLMAYI DÜŞÜNMESİ BİLE AKIL ALMAZ

Joe Biden’ın adaylık açıklaması hakkında ABD eski Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti’nin lider aday adayı Donald Trump da açıklama yaptı. Trump, Biden’ın aday olmasıyla ilgili, “Böylesine vahim ve başarısız bir başkanlıkla Biden’ın tekrar seçilmek için aday olmayı düşünmesi bile akıl almaz” yorumunu yaptı.

Donald Trump, Joe Biden’ın adaylığını duyurmasının akabinde kendi sitesinden hususa ait imajlı bir ileti paylaştı. Trump, “Amerikan tarihinin en berbat beş liderini alıp bir ortaya getirdiğiniz bile bunlar, birkaç yıldır Joe Biden’ın ulusumuza verdiği ziyanı vermezler. Yanına bile yaklaşamazlar” dedi.

‘BIDEN, ABD’Yİ KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ’

AA’nın aktardığına nazaran, Joe Biden’ın iktisat siyasetlerini eleştiren Donald Trump, ülkede enflasyonun son yarım yüzyılın en makûs düzeyde olduğunu ve bankaların battığını söz etti. Trump, kendi periyodunda uyguladığı göçmen zıddı siyasetleri överken, ‘solcuların’ ülkeyi berbat bir hale getirdiğini öne sürdü.

Biden’ın ABD’yi dünya sahnesinde de ‘küçük düşürdüğünü’ kaydeden Trump, idarenin ülkeyi Üçüncü Dünya Savaşı’nın eşiğine getirdiğini savundu. Trump, geçmiş seçimlerde hile yapıldığı argümanını yineleyerek, mesajını 2024 seçimlerinde Biden’ı yenme kelamıyla bitirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir