Bayrampaşa’da ‘5 milyon dolarlık’ dolandırıcılık iddiası

Bayrampaşa’da bir döviz ofisinde çalışan Ahmet N., 15 Eylül Perşembe günü, 30 esnaftan topladığı yaklaşık 5 milyon dolar parayla ortadan kayboldu. Esnaf Ahmet N.’ye ulaşamayınca, döviz ofisi yetkilisi Zafer B. ile irtibata geçti.

Zafer B., kendisinin de Ahmet N. hakkında şikayetçi olduğunu söyledi. Gözaltına alınan Ahmet N.’nin, ‘Hizmet nedeniyle misyonu berbata kullanmak’ hatasından tutuklandığı belirtildi. 

Mağdur esnaf ise yaklaşık 5 milyon dolarlık dolandırıcılıktan, sadece döviz ofisinin 30 yıllık çalışanı Ahmet N.’nin sorumlu olamayacağını tez ediyor. Ofis yetkilileri Zafer B., Necip B, ve Talha Ahmet B. hakkında ‘Nitelikli dolandırıcılık, itimadı berbata kullanma, zimmet’ hatalarından kabahat duyurusunda bulunan esnaf, paralarının geri verilmesini istiyor. 

“BAVUL TİCARETİ YAPAN ESNAF, PARASINI BANKAYA DEĞİL, DÖVİZ OFİSİNE EMANET EDİYOR”

Bayrampaşa Tekstilci ve Endüstrici İş İnsanları Derneği (BATİAD) Başkanı Bekir Taner Ateş, yaklaşık 30 üyesinin dolandırıldığını belirterek, “Toplam 5 milyon dolar üzerinde bir paranın dolandırıldığını öğrendik. Burada ‘Bavul ticareti’ yapıldığı için, esnaf parasını bankalarla değil, 30 yıl inanç alakası kurduğu bu dövizciye bırakmış. 15 Eylül Perşembe sabahı da bu dükkanın açılmadığı görülmüş. Firma sahibi de, kendisini mağdur ettiğini beyan ederek 30 yıllık çalışanı hakkında kabahat duyurusunda bulunup, gözaltına alınmasını sağladı” dedi.   

ESNAF DAVA AÇIYOR

Bekir Taner Ateş dolandırıldığı argüman edilen esnaf üyeleriyle birlikte kabahat duyurusunda bulunduklarını belirterek, “Burası resmi bir döviz ofisi. Bankada süreç yaptığınızda, orada bir usulsüzlük olduğunda banka çalışanı mı sorumlu olacak bundan yoksa banka sahibi mi. Hasebiyle muhatabınız bankadır. Bizim muhatabımız firma sahibi. Tüm üyelerimize dava açmaları konusunda tekliflerde bulunduk. Hepsi şu an davalarını açıyorlar, şikayette bulundular” dedi.

“YAKLAŞIK 1 MİLYON LİRA VERDİM, KAR HEDEFLİ BIRAKMADIM”

Tekstil atölyesi işleten Rafet Yılmaz, 57 bin Euro yani 1 milyon TL para verdiğini söz ederek, “Buranın esnafıyım ben, bu şahısla devamlı çalışıyorduk. Ben buraya kar emelli bırakmadım. Vakit zaman benim param olmuyordu, ‘Ahmet 10 bin lira lazım’ diyordum, ‘Gel ağabey hallederiz’ diyordu. Biz bankadan faydalanamayız, muteber olduğu için paramızı burada tutmak istedik. O bize yardımcı oluyordu, itimat sağlamıştı. Geçen hafta şüphelendik, yanına geldik bir sorun olmadığını, Cuma günü paralarımızın ödeneceğini söyledi. Sonra kapalı gördük ve karakola gittik. Bunu firmanın sahipleri yaptı, Ahmet yapmadı. Organize ettiler, sonra da kendi çalışanını avukatıyla birlikte şikayet edip karakola götürdüler” diye konuştu.  

“5 MİLYON 200 BİN DOLAR BURAYA SIĞMAZ, FİRMA SAHİBİNİN HESABINDADIR”

Tekstil atölyesi işleten Yücel Uludağ, firma sahibini suçlayarak, “Yaklaşık 25 yıldır burada esnafım. 15-16 yıldır bu firmayı tanıyorum. Devir dönem döviz alıp verirdim. Son gün döviz olacaktım, 12 Eylül’de verdim, sonraki gün ödeme yapacağını söyledi. 100 bin lira verdim. Sonraki gün geldiğimde döviz ofisinin kapalı olduğunu gördük. Çalışan çalışanın yaptığını söylüyorlar lakin 5 milyon 200 bin dolar buradaki döviz ofisine sığmaz. Bu para firmanın hesabındadır. Bunu yapan Zafer Bağdatlı’dır” dedi.

“İNANMAK İSTEMEDİK”

Ali Turan ise, “15 yıldır bu firmaya daima para bırakıyorum, güvenlik açısından burası uygundu. 2 gün evvel arkadaşlarımız şüphelendi, inanmak istemedik fakat kapalı görünce üzüldük. Yapacak bir şey yok” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir