‘Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’ çalışmalarına başladı

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilişkin maden ocağında 41 madencinin vefatıyla sonuçlanan facia sonrasında TBMM’de kurulan ‘Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’ toplandı. Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, kurula sunum yaptı. Kiraz, 2021 yılında toplam 46 sefer kontrol yapıldığını ve kuruma bağlı 177 iş güvenliği uzmanı ve 16 iş yeri tabibinin vazife yaptığını söyledi.

‘İŞ YERİ GÜVENLİĞİ UZMANLARI KONTROLLER SONUCUNDA TESPİTLERİNİ SUNARLAR’

Sunumunda, “Kendi bünyemizde bulunan İş Sıhhati Güvenliği Daire Başkanlığı tarafından da iç kontroller yapılmaktadır” diyen Kiraz, şöyle konuştu:

“8 teknik elemanla her hafta yeraltı ve yerüstü tesislerinde kontrolümüz devam etmektedir. Bu kontrol sonucu 2021 yılında toplam 46 sefer kontrol yapılmış olup tespit edilen konular kontrol yapılan kurumlara gönderilmekte ve sonuçları takip edilmektedir. Birebir vakitte, kendi çalışma ünitelerimiz de teknik eleman ve daimi nezaretçilerle birlikte de kontroller yapılmaktadır. Tekrar, iş güvenliği uzmanları ve iş yeri tabipleri vasıtasıyla tüm yeraltı ve yerüstü tesislerinde 45’i A sınıfı, 52’si B sınıfı ve 80’i C sınıfı olmak üzere toplam 177 iş güvenliği uzmanı ve 3’ü kendi tabibimiz olmak üzere 16 işyeri tabibi vazife yapmaktadır. İş güvenliği uzmanları ve iş yeri doktorları yapmış oldukları kontroller sonucunda tespit ve tekliflerini noter onaylı deftere yazarak patron vekiline sunarlar, tespitlerin yapılıp yapılmadığını takip ederler, tekliflerinin.”

‘SÖZ KONUSU AYAĞIN OLDUĞU YERDE GEREKSİNİM KADAR HAVA BASILIYOR’

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Bu kadar uzun yolu kat eden pak hava var. Havanın izlediği yol boyunca havanın sürat denetimleri hangi aygıtlarla yapılıyor. Bu sürat denetimi yapılan bölgelerde hangi aralıklarla personeller ve işçi var?” diye sorarken, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ise “Havalandırma sisteminin kâfi ve tesirli olduğuna inanıyor musunuz?” sorusuna, Kiraz, Amasra’daki ana aspiratörün 1978 yılında kurulduğunu belirterek, “Söz konusu ayağın olduğu yerde gereksinim kadar hava basılıyor. 3 bin 750 küp hava olağan şartlarda ocağa basılıyor” diye yanıt verdi.

‘ORADAKİ OLAY ASPİRATÖRÜN KAPASİTESİNİN YETERSİZLİĞİ DEĞİL’

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın, “Havalandırma düzgünse neden bu kaza oldu?” diye sorması üzerine; Kiraz, mevzuatın aspiratörün her iki istikamet ile emiş yapabilmesini istediğini ve bunu sağlamak için aspiratörün değiştirilmek istendiğini kaydederek, “Yani oradaki olay aspiratörün kapasitesinin yetersizliği değil, mevzuata giren yeni konunun, hem emiş hem çekiş yapabilmesini sağlamak amacıyla” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir