Almanya’da cemevine çirkin saldırı

Almanya’nın Duisburg kentinde bulunan Duisburg Alevi Toplumu’na ilişkin cemevine kırmızı çarpı işareti konuldu, posta kutusu işaretlendi.

Türkler’in ağır olduğu kentteki olayı 22 Aralık’ta fark eden cemevi idaresi durumu polise bildirdi.

“İNSANLIK DIŞI AKSİYONU KINIYORUZ”

Boyalı atağın, Maraş katliamının yıl dönümünde, hayatını kaybedenlerin anılmasından iki gün sonra meydana geldiği açıklandı. Duisburg Alevi Toplumu İdare Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Maraş kurbanlarını andıktan çabucak sonra cemevimizin kapısının işaretlenerek bize gözdağı verilmeye çalışan bu insanlık dışı aksiyonu kınıyoruz. Toplumsal barışa, kardeşliğe, insan onuruna ve inanç özgürlüğüne sığmayan bu cins yakışıksız akınlar, tehlikeli provokasyondur“ denildi.

“ZAMANLAMA MANİDAR”

SÖZCÜ’ye konuşan Dernek Başkanı Fatma Yaşar, durumu polise bildirdiklerini ve Alman devletine karşı işlenen kabahatler ünitesinin olayın soruşturmasını devraldığını açıkladı. Yaşar, “Kim ya da kimler yaptı, bilmiyoruz. Lakin zamanlaması manidar. Bina epeyce büyük. Her tarafını dolaşıp iki istikamette de işaretlemeler yapmışlar. İki girişi de bildiklerini göstermişler. Artık polis daima devriye geziyor” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir