Alman istihbarat yetkilisinden ‘Rusya’ uyarısı

Thomas Haldenwang, Alman Haber Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Almanya’daki istihbarat ilgisi yalnızca kesintisiz değil, birebir vakitte (Ukrayna’daki) savaşın tesirleri devam ettikçe artıyor.” dedi.

Haldenwang, kısa bir müddet evvel tutuklanan Almanya’da dış istihbarattan sorumlu Federal İstihbarat Servisindeki (BND) ikili casusa atıfta bulunarak, “Mevcut dava da Rus casusluk faaliyetlerinin tehlikesinin ne kadar gerçek olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın akabinde Almanya’nın Berlin’deki Rus Büyükelçiliğinin 40 çalışanını istenmeyen kişi ilan ettiğini hatırlatan Haldenwang, Moskova’nın kaybettiği istihbarat kapasitesini ya daha fazla “gezici ajan” ya da öteki bir kılıfla telafi etmeye çalışmasını beklediklerini kaydetti.

“ALMANYA’YA GELMEMELERİ İÇİN BÜYÜK EFOR SARF EDİYORUZ”

“Rus servisleriyle ilişkili olabilecek öteki bireylerin Almanya’ya gelmesini önlemek için büyük uğraş sarf ediyoruz.” sözlerini kullanan Haldenwang, bu gayeyle federal hükümetin vize kurallarını da sıkılaştırdığına işaret etti.

Bir müddettir Rus ve başka istihbarat servislerinin artan casusluk faaliyetlerine karşı hazırlık yapıldığını anlatan Haldenwang, “Geçmişte karşı istihbarat alanında çok az şey yaptığımız tarafındaki tezleri kesin bir lisanla yalanlamak istiyorum.” dedi.

Çin’in Almanya üzerindeki istihbarat faaliyetlerine de dikkati çeken Haldenwang, “Bu eğilimi bilakis çevirmek için en azından Avrupa devletleri için Avrupa çapında bir tahlile muhtaçlık var.” biçiminde konuştu.

İRAN VE TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Haldenwang, İran rejimini eleştiren İran kökenlilerin bu ülkeye seyahat etmek konusunda dikkatli olmalarını istedi.

Haldenwang, Türkiye’de yapılacak seçimlerin Almanya’yı etkilemesinin göz arkası edilemeyeceğini belirterek, Türkiye’deki iç siyasi hengamelerin seçim nedeniyle Almanya’ya da taşındığını ileri sürdü. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir