Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan, Eskişehir’de 6 yaşındaki kız çocuğunun şüpheli ölümüne ilişkin açıklama: Süreç yakından takip edilmektedir

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca, Eskişehir’de 6 yaşındaki kız çocuğunun vefatına ait soruşturma kapsamında başlayan hukuksal sürecin yakından takip edildiği bildirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Eskişehir’de iki gün evvel kaldırıldığı hastanede yetersiz beslenme ve bakımsızlık tedavisi gören 6 yaşındaki çocuğun hayatını kaybettiği olaya ait açıklama yaptı. Bakanlık, yaptığı açıklama şöyle:

“Hukuki süreç Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir”

“Bazı basın yayın organlarında yer alan ‘İşkence Gören 6 Yaşındaki Kız Çocuğu Hayatını Kaybetti’ haberlerine ait açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Anne ve babası cezaevinde bulunan üç kardeşten 2016 doğumlu kız çocuğunun 14 Aralık 2022 tarihinde kuşkulu vefatı üzerine yürütülen soruşturma sonucunda 2 erkek kardeş savcılık talimatıyla Çocuk Muhafaza Birinci Müdahale ve Kıymetlendirme Ünitesine teslim edilmiştir. 8 ve 12 yaşındaki erkek kardeşler hakkında acil müdafaa kararı alınmıştır.

Halen kuruluş bakımında bulunan ihmal ve istismar mağduru çocukların, yetersiz beslenme ve uygun olmayan şartlarda yaşamaları nedeniyle oluşan gelişimsel sorunlarına yönelik sıhhat denetimleri devam etmektedir. İhmal ve istismar mağduru çocuklar ve kız çocuğunun vefatına ait yürütülen soruşturma kapsamında hala ve amcanın tutuklanması, firari babaannenin gözaltına alınması ile başlayan tüzel süreç Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir.”

Ne olmuştu?

Eskişehir’de iki gün evvel yetersiz beslenme ve bakımsızlık nedeniyle hastalanması nedeniyle hastaneden tedavi gören Işık Elif T’.’nin  hastanede ömrünü yitirmesi üzerine Vilayet Emniyet Müdürlüğü’nce soruşturma başlatılmıştı.

Yapılan soruşturma kapsamında Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp ve Cinayet Ofis Amirliği, amca ve halayı gözaltına aldı ve zanlılar “çocuğa makus muamele” suçlamasıyla adliyeye sevk edildi. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir